FORUM

 

REJESTRACJA

 

RANDKI

E-PRZEWODNIK

TeleEKG

LEKI INFO

ZNIŻKI

§

VADEMECUM 

 KULINARIA 

 
Przymusowe pochody, Święto Niepodległości, grill i dobra zabawa. Z czym dziś kojarzy się 1 Maja?

Święto Pracy... czy może raczej dzień wolny od pracy. Z czym się dziś kojarzy 1 Maja? Okazuje się, że im więcej lat mija od końca PRL-u, tym bardziej jest to zależne od tego, kogo się pyta.

Starszemu pokoleniu ta kartka z kalendarza nadal niezbyt miło się kojarzy. - Pochody były. Trzeba było pójść, bo inaczej można było mieć problemy w pracy - mówi reporterowi TOK FM mieszkaniec Poznania.

- Nie było z kim zostawić małego dziecka. Musiałam je zabierać ze sobą, żeby dostać premię - dodaje inna osoba.

- No ale były festyny, zabawy? - dopytuje reporter radia.

- Ale za jaką cenę? To był przymus. A tego nikt nie lubi - wspomina poznaniak.

Była wata cukrowa i kiermasze...

Te wesołe akcenty 1 Maja za czasów PRL-u o wiele milej kojarzą się pokoleniu dzisiejszych trzydziestolatków: - Fajnie było, jak byłam mała. Coś się działo, wata cukrowa, oranżada w folii, kiermasze.

Z kolei młodym czasem trudno powiedzieć, jakie w ogóle święto obchodzimy 1 maja. - Niepodległości - mówi pewny siebie uczeń jednej z poznańskich szkół średnich. - Święto Konstytucji - twierdzi inny, ale za chwilę się poprawia: - Nie, nie, pomyliłem się. Przecież to Święto Pracy.

- A co możecie powiedzieć o tym święcie? Skąd się wzięło? - pyta reporter TOK FM. - Nie wiemy - zgodnie odpowiadają.

- Na historii nie było lekcji na ten temat?

- Eee tam, tylko są bzdury, średniowiecze, nie średniowiecze... Totalna głupota.

- A może rodzice albo dziadkowie coś wspominali, mówili o pochodach pierwszomajowych?

- Nie, jakoś dziwnie ten temat pomijają.

- To z czym wam się kojarzy 1 Maja?

- Z dniem wolnym - jedziemy z rodziną na działkę, jest grill, kiełbaski. Totalny relaks. Tak trzeba.

No właśnie. Choć część z zapytanych osób stwierdziła, że to Święto Pracy jest niepotrzebne, jednocześnie sprzeciwiają się one wykreśleniu go z kalendarza wolnych dni. - A po co? Ludzie przynajmniej dzięki temu mają długi weekend, mogą odpocząć. Nie, takie rozwiązanie się nie przyjmie. Nikt się na to nie zgodzi - mówią poznaniacy.

 

źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/

fot. sn.szczecin.pl

01-05-2016 admin

Dodaj komentarz

Pogoda

Gry

 KULKI

 PASJANS

BILARD

TETRIS

Radio

Złoty środek

Złoty środek

28-04-2016

Cukrzyca stała się ogromnym zagrożeniem cywilizacyjnym. Mimo tego lekko podchodzimy do profilaktyki, która może pomóc nam ustrzec się przed bardzo poważną chorobą i jeszcze poważniejszymi jej konsekwencjami. Trudnością w jej wdrażaniu jest z pewnością koni...

Gdy w głowie się kręci

Gdy w głowie się kręci

14-04-2016

Nagły lub przewlekły, migrenowy bądź zatokowy, taki, któremu towarzyszy uczucie skołowania, piszczenie w uszach, kłucie w skroniach czy oczach bądź zaburzenia równowagi – rodzajów bólu głowy jest wiele. Jedne są oznaką zmęczenia czy chwilowego osłabienia o...

Kurs walut

 

Konto użytkownika

Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się na Newsletter

Adres e-mail:

Wiadomości

Na Mur de Huy najszybszy Francuz
Francuski kolarz Julian Alaphilippe z grupy Quick-Step wygrał w środę wyścig Strzała Walońska, drugi z klasyków ardeńskich po Amstel Gold Race. Niestety, w czołowej "10" nie było żadnego Polaka. Najlepszy z nich Michał Kwiatkowski z grypy Sky ukończył ściganie na dalekim 57. miejscu.

VAR niepokoi przed mundialem
Prezydent UEFA Aleksander Ceferin wyraził swoje obawy związane z korzystaniem z systemu wideoweryfikacji VAR podczas zbliżających się piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Słoweniec w wywiadzie dla "La Gazzetta dello Sport" powiedział, że ta technologia wciąż wymaga doskonalenia.

Członek władz FIFA aresztowany w Kongo. Zniknął ponad milion dolarów
Członek Komitetu Wykonawczego FIFA i prezes kongijskiej narodowej federacji piłkarskiej Constant Omari został w swoim kraju aresztowany pod zarzutem malwersacji finansowych. Jak podał Reuters, zarzuca mu się udział w sprzeniewierzeniu ponad miliona dolarów.

Nawigacja

Nasza społeczność

Randki