FORUM

 

REJESTRACJA

 

RANDKI

E-PRZEWODNIK

TeleEKG

LEKI INFO

ZNIŻKI

§

VADEMECUM 

 KULINARIA 

 
Mural z Franciszkiem Pieczką odsłonięty przy Pięknej

Mural z wizerunkiem 88-letniego aktora Franciszka Pieczki zaprezentowano dziś warszawiakom. - Nie tylko młodość i piękno jest wokół nas - mówiła na otwarciu Jolanta Kwaśniewska.

Pusta ściana przylegająca do ambasady Rumunii przy ulicy Pięknej zapełniła się kolorami: pomarańczowym, żółtym, brązowym. Na samej górze - wizerunek aktora Franciszka Pieczki. Niżej twarze seniorów, którzy zaangażowali się w akcję. Obok napis: "Czy całe moje życie nie jest godne Twojej uwagi?". Jeszcze niżej hasło: "Oswajanie starości".

 

Kwaśniewska: "Seniorzy to 17 proc. społeczeństwa"

Dziś na ulicę Piękną przyjechali seniorzy, twórcy i sympatycy. Mural, który jest częścią programu "Oswajanie starości" prowadzonego od 2013 r. przez fundację Porozumienie bez Barier, zaprezentowała warszawiakom Jolanta Kwaśniewska.

- Nie tylko młodość i piękno jest wokół nas. Tym muralem chcieliśmy zaznaczyć, że wśród nas są osoby starsze. To aż 17 proc. naszego społeczeństwa - mówiła. - Przez kilkanaście lat w fundacji zajmowaliśmy się głównie dziećmi i młodzieżą. Teraz czas na tych, którzy zostają na marginesie naszego życia - dodała.

"Przy takich seniorach niejeden młody by odleciał"

Pomysł, że to twarz 88-letniego Franciszka Pieczki powinna oswajać starość na ulicy Pięknej, dała artystka Karolina Fender-Noińska. - Zaczęło się od zdjęcia. Pan Franciszek zgodził się na sesję. Trwała zaledwie 10 minut, zrobiliśmy trzydzieści zdjęć, każde było mocne i wyraziste. Chciałam, żeby zaistniało w przestrzeni miejskiej - mówi.

Mural powstawał równo tydzień. Pracował nad nim malarz, performer i działacz społeczny z Żywca Darek Paczkowski. Pomagała mu wolontariuszka Ina Przygoda i Denys Molerio z Kuby. - Zaczęliśmy pracować w poniedziałek wieczorem, akurat gdy zaczął padać śnieg - mówi Paczkowski. - Seniorzy pomagali nam od początku, przychodzili nawet w śnieżycę. Wycinali swoje wizerunki i napisy. Trudno było się z nimi zgrać, bo to tacy seniorzy, którzy nie mają wolnego czasu. Mają tyle zajęć, że niejeden młody by odleciał - śmieje się.

 

źródło: warszawa.gazeta.pl

17-04-2016 admin

Dodaj komentarz

Pogoda

Gry

 KULKI

 PASJANS

BILARD

TETRIS

Radio

Czym tak naprawdę są suplementy diety?

Czym tak naprawdę są suplementy diety?

06-05-2016

Reklamy suplementów diety pojawiają się w mediach w coraz większych ilościach i obiecują konsumentom osiągnięcie szybkich efektów, takich jak na przykład zgubienie dodatkowych kilogramów. Jednak czy rzeczywiście powinniśmy polegać i ufać suplementom diety?

Starzenie się oka przyczyną wielu chorób

Starzenie się oka przyczyną wielu chorób

12-04-2016

Od wielu lat naukowcy próbowali wyjaśnić, dlaczego niektóre schorzenia, jak utrata pamięci, spowolniony czas reakcji, bezsenność, a nawet depresja, nasilają się wraz z wiekiem. Skrupulatnie badali głównych podejrzanych: wysoki poziom cholesterolu, otyłość,...

Kurs walut

 

Konto użytkownika

Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się na Newsletter

Adres e-mail:

Wiadomości

Kurek nie wybrał najlepszej oferty
Menedżer Bartosza Kurka Jakub Michalak nie wyklucza, że najlepszy zawodnik ostatnich mistrzostw świata zostanie na dłużej niż do końca sezonu w ONICO Warszawa. - Jednak daliśmy sobie trochę czasu zanim usiądziemy do rozmów na ten temat - zaznaczył.

Tottenham uratował awans w Barcelonie
Tottenham w ostatnich minutach wydarł remis 1:1 z Barceloną i wiosną - obok mistrzów Hiszpanii - wystąpi w Lidze Mistrzów. Ekipa z Londynu ocalała, bo Inter nie potrafił pokonać u siebie PSV.

Milik mógł być bohaterem. Awansował Liverpool
W 92. minucie meczu Liverpool - Napoli Arkadiusz Milik stanął przed szansą, by dać awans swojej drużynie do 1/8 finału Ligi Mistrzów. Polak był bliski trafienia na 1:1 na Anfield Road, ale przegrał w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Minimalne zwycięstwo zespołu Juergena Kloppa dało awans The Reds.

Nawigacja

Nasza społeczność

Randki