FORUM

 

REJESTRACJA

 

RANDKI

E-PRZEWODNIK

TeleEKG

LEKI INFO

ZNIŻKI

§

VADEMECUM 

 KULINARIA 

 
Mural z Franciszkiem Pieczką odsłonięty przy Pięknej

Mural z wizerunkiem 88-letniego aktora Franciszka Pieczki zaprezentowano dziś warszawiakom. - Nie tylko młodość i piękno jest wokół nas - mówiła na otwarciu Jolanta Kwaśniewska.

Pusta ściana przylegająca do ambasady Rumunii przy ulicy Pięknej zapełniła się kolorami: pomarańczowym, żółtym, brązowym. Na samej górze - wizerunek aktora Franciszka Pieczki. Niżej twarze seniorów, którzy zaangażowali się w akcję. Obok napis: "Czy całe moje życie nie jest godne Twojej uwagi?". Jeszcze niżej hasło: "Oswajanie starości".

 

Kwaśniewska: "Seniorzy to 17 proc. społeczeństwa"

Dziś na ulicę Piękną przyjechali seniorzy, twórcy i sympatycy. Mural, który jest częścią programu "Oswajanie starości" prowadzonego od 2013 r. przez fundację Porozumienie bez Barier, zaprezentowała warszawiakom Jolanta Kwaśniewska.

- Nie tylko młodość i piękno jest wokół nas. Tym muralem chcieliśmy zaznaczyć, że wśród nas są osoby starsze. To aż 17 proc. naszego społeczeństwa - mówiła. - Przez kilkanaście lat w fundacji zajmowaliśmy się głównie dziećmi i młodzieżą. Teraz czas na tych, którzy zostają na marginesie naszego życia - dodała.

"Przy takich seniorach niejeden młody by odleciał"

Pomysł, że to twarz 88-letniego Franciszka Pieczki powinna oswajać starość na ulicy Pięknej, dała artystka Karolina Fender-Noińska. - Zaczęło się od zdjęcia. Pan Franciszek zgodził się na sesję. Trwała zaledwie 10 minut, zrobiliśmy trzydzieści zdjęć, każde było mocne i wyraziste. Chciałam, żeby zaistniało w przestrzeni miejskiej - mówi.

Mural powstawał równo tydzień. Pracował nad nim malarz, performer i działacz społeczny z Żywca Darek Paczkowski. Pomagała mu wolontariuszka Ina Przygoda i Denys Molerio z Kuby. - Zaczęliśmy pracować w poniedziałek wieczorem, akurat gdy zaczął padać śnieg - mówi Paczkowski. - Seniorzy pomagali nam od początku, przychodzili nawet w śnieżycę. Wycinali swoje wizerunki i napisy. Trudno było się z nimi zgrać, bo to tacy seniorzy, którzy nie mają wolnego czasu. Mają tyle zajęć, że niejeden młody by odleciał - śmieje się.

 

źródło: warszawa.gazeta.pl

17-04-2016 admin

Dodaj komentarz

Pogoda

Gry

 KULKI

 PASJANS

BILARD

TETRIS

Radio

Miłość seniora

Miłość seniora

03-04-2016

Miłość w dojrzałym wieku… Dlaczego nie wypada? Stereotypy  Zaproszenie na ślub babci? Takie wydarzenie kojarzy nam się chyba raczej tylko z amerykańskimi filmami. „U nas” niestety królują stereotypy, które skutecznie blokują seniorom drogę do miłości. W...

Pola Raksa kończy 75 lat

Pola Raksa kończy 75 lat

14-04-2016

To jedna z najpiękniejszych aktorek w historii naszego kina. "Za jej Poli Raksy twarz, każdy by się zabić dał" - śpiewał zespół PerFect w słynnej "Autobiografii". Choć zagrała wiele ciekawych ról w głośnych filmach, w pamięci widzów pozostaje rudowłosą, pi...

Kurs walut

 

Konto użytkownika

Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się na Newsletter

Adres e-mail:

Wiadomości

Amunicja na A4, nieostrożny kierowca? Głosujcie
Która z tych historii zdobędzie Wasz największe uznanie? Czekamy na Wasze głosy!

Władze ligi hiszpańskiej zaniepokojone reformą
Władze hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej są zaniepokojone możliwymi reformami podatkowymi, zaproponowanymi przez rząd. Zdaniem prezesa La Ligi Javiera Tebasa, może to spowodować między innymi odejście z tutejszych klubów czołowych zawodników.

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa
Jose Mourinho i jego Manchester United byli bardzo blisko zwycięstwa z Chelsea w Londynie. Szlagier zakończył się jednak podziałem punktów, a pod koniec meczu doszło do awantury. Z wygranej nie mógł cieszyć się także grający w West Ham United Łukasz Fabiański.

Nawigacja

Nasza społeczność

Randki